Blog

Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama

Karınca İlaçlama Nedir?

Karınca türleri, böcek ilaçlarına karşı oldukça dayanıklı canlılardan biridir. Kimyasal savaşım da kullanılacak böcek ilaçlarına karşı, oldukça hızlı direnç geliştirirler. Bu yüzden her ilaçlamadan sonra çoğalarak geri gelirler. Karınca ilaçlamasında tercih edilecek böcek ilacı nın, etken madde ve doz ayarlamasının doğru bir şekilde yapılmasına özen gösterilmelidir. Her haşere grubu ile savaşımda olduğu gibi, karınca mücadelesinde kullanılacak böcek ilaçlarının da, farklı formulasyonlarda ve etken maddelerde olması ve karınca ilacı çeşitlerinin, birbirleri ile entegre şekilde kullanılması tercih edilmelidir.

Karınca İlaçlama Nasıl Yapılır?

Karınca ilaçlama öncesinde ilk olarak istila edilen türün tespit edilmesi gerekmektedir. Bilindiği üzere ev ve iş yerlerimizi istila eden karınca türlerinin beslenme alışkanlıklar, yuvalanma ve diğer davranışları birbirinden oldukça farklıdır. Karınca türü tespit edildikten sonra uygun formulasyondaki karınca ilacı bina geneline uygulanmalıdır. Karınca istilasının bölgesel uygulamalar ile kontrol altına alınması zordur. Bina veya işletme genelinde uygulama yapılması gerekebilir.

Karınca ilaçlama uygulamaları genellikle başarısızlıkla sonuçlanır. Çünkü Karıncalar, günümüzde yaşayan tüm canlı organizmaların yaklaşık % 20 sini oluşturmaktadırlar. Yani yeryüzünde yaşayan her beş canlıdan biri karıncadır.

Karınca ilaçlama, Karıncaların Dünya’nın kutuplar hariç her noktasında yaşayan ve oldukça geniş bir alan yayılmış, organize bir hayat yaşadığı düşünüldüğünde aslında o kadar da kolay olmadığı anlaşılacaktır.

Evde Karınca Var Ne Yapmalıyım?

Evinizde veya apartmanınızın herhangi bir bölgesinde birkaç karınca görmeniz, aslında yüz binlerce karıncanın da habercisidir. Çünkü karıncalar yalnız yaşayan canlılar değildir. Bir koloni halinde yaşayan canlılar olduğu için evinizin veya apartmanınızın yakınlarında bir karınca kolonisi bulunması muhtemeldir. Gözlemlediğiniz birkaç karınca da yiyecek arayan işçi karıncalardır. Öncelikle böyle bir durumda profesyonel karınca ilaçlama hizmeti almanız her şey den önce sorununuzu hızlı ve ekonomik şekilde çözmenize yardımcı olacaktır. Ancak yine de uygulayacağınız birkaç önlem karıncaları evinizden uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

 • Öncelikle karıncaların yuvalarını veya nerden geldiklerini, gezinme yollarını bulmaya çalışın.
 • Evinize giriş yaptıkları alanlarda gerekli yalıtım tedbirlerini uygulayın.
 • Evinizde veya apartmanınızın ortak alanlarında bulunan gıda atıkları ve çöp alanlarını kontrol altına alın. Bu alanların temizliğine özen gösterin. Unutmamalısınız ki gördüğünüz karıncalar gıda aramak için evinizi ziyaret ediyorlar
 • Karıncaların dolaştıkları yolları deterjanlı su ile günlük olarak temizleyin. Böylece karıncaların kafası karışacak ve yollarını bulamayacakladır. Böylelikle koloninin diğer işçileri de onları takip edemez.
 • Karıncaların faydalanabileceği su kaynaklarını da ortadan kaldırmalı, özellikle banyo ve mutfakta ıslak alanlar bırakmamaya özen göstermelisiniz.

Sıkça Karşılaşılan Karınca Türleri

Karıncalar,  Hymenoptera takımının Formicidae familyasına ait böceklerdir. Arılar ile yakın akrabadırlar. Günümüzde 10.000’den fazla karınca türü kayıt altına alınmıştır. Ancak yaklaşık 15.000 civarında yeni karınca türü olduğu tahmin edilmektedir. Yaşadığımız alanlarda sıkça karşılaştığımız bazı karınca türleri aşağıda bilginize sunulmuştur.

Bahçe Karıncası (Lasius niger)

Siyah renkli olan Bahçe Karıncası işçileri yaklaşık 3-5 mm boyunda ve küçük yapılıdırlar. Kraliçe karınca 10 – 15 mm uzunluğa kadar ulaşabilir. Genelde bahçe alanları ve yumuşak yapılı topraklarda yuva yaparlar. Karınca türleri arasında en yaygın türlerden biri olan Bahçe Karıncası genelde yuvasını su ve yiyecek kaynaklarına yakın yerlere yapar. Birçok zararlı mikroorganizmayı bünyesinde taşıyan ve ev içinde görülen Bahçe karıncası, Salmonellosis ve staphilacoc enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Hemen hemen her alanda yaşayabilirler. Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Firavun Karıncalar (Monomorium pharaonis)

Kirli sarı ve açık kahverengi renkli olan Firavun Karıncası işçileri, yaklaşık 2 mm boyunda ve küçük yapılıdırlar. Bu türün vücutları saydam yapılıdır. Kolonilerini Dünyanın hemen her yerinde oluştururlar ve yaşamlarını sürdürürler. Evlerde, apartmanlarda, ofislerde, hastanelerde bulunabilir. Firavun karıncaları insanlar ile yaşamaya oldukça adapte olmuş karınca türlerinden bir tanesi olmaları ve tehlikeli hastalıkların mikroplarını insanlara bulaştırma riskleri açısından, hastane ve sağlık kurumlarında kontrolü ve mücadelesine dikkat edilmesi gereken bir zararlı türüdür. Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Marangoz Karıncalar (Camponotus spp)

Genellikle siyah ve kızılımsı kahve renkli olan, Marangoz karıncası işçileri 1-2 cm boyundadır. Bu tür, insanların yaşam alanlarını sıklıkla istila eder. Su kaynaklarına yakın ve nemli alanları tercih eden Marangoz karıncaları, ağaç vb. ahşap alanları oyarak buralarda açtıkları galerilerde yuvalanırlar. Bu karınca türü tahtayı yemez, sadece yuva yapmak için kullanır, ancak yarıklar çatlaklar ve buna benzer her yerde yuva yapabilirler. Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Ateş Karıncaları – Kırmızı Karınca (Solenopsis invicta)

Ateş karıncalarına bu ismin verilmesinin nedeni, insanları ısırdıklarında, oldukça şiddetli ve yakıcı bir acı verdikleri içindir. Bu karınca türü, toprakta açtıkları yuvalarda yaşarlar. Ateş karıncaları büyük koloniler halinde yaşayan karınca türüdür. Genellikle kızılımsı kahve renkli olan Ateş karıncası işçileri, 2-6 mm uzunluğunda Kraliçe karınca ise yaklaşık 1,5 cm uzunluğundadır. Bir kraliçe, her bir üreme döneminde 300.000 işçilik bir koloni oluşturabilir. Bir Ateş karıncası kolonisinde, yaklaşık 250.000.000 ateş karıncası bulunabilir.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Arjantin Karıncası (Linepithima humile)

Genellikle açık ve koyu kahve renkli olan Arjantin karıncası büyük koloniler halinde ve onlarca koloni bir arada yaşarlar. İşçiler 2-3 mm uzunluğundadır. Arjantin karıncaları özellikle tarımsal alanlarda ciddi zararlar verebilirler. Hem etçil hem de otçul olan bu karınca türünün beslenme yelpazesi oldukça geniştir. Arjantin karıncaları yazın yaprak bitlerinin oluşturduğu şekerli sıvılar ile beslenir. Bu yüzden özellikle kültür ve süs bitkilerinde yaz aylarında Arjantin karıncası istilası gözlemlenir.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Hırsız Karıncalar (Solenopsis molesta)

Oldukça küçük yapılı olan, Hırsız karıncalar neredeyse en küçük karınca türlerindendir. İşçi bireylerin boyları 0,5 – 1 mm arasındadır. Hırsız karınca denmesinin nedeni, diğer karınca türlerinin yakınlarına yuva yaparak, bu kolonilerden gıda, yumurta ve larvalarını çalmalarından ileri gelmektedir. Hırsız karıncalar genellikle yuvalarını su kaynakları ve nemli alanlara yaparlar. Evlerde rastlanan en küçük karınca türü olan bu karıncalar genellikle banyo, mutfak vb. rutubetli alanlarda gözlemlenir. Benzerlikleri açısından genellikle Firavun karıncalar ile karıştırılabilir. Bu karıncaların kolonilerindeki birey sayısı azdır.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Çılgın Karıncalar (Paratrechina longicornis)

Genellikle koyu kahverenginden siyaha yakın ve koyu renklerde değişen renklerde bulunan bu karınca türü, sıcak ve ılıman bölgelerde yaşarlar. Çılgın karınca işçileri 3 mm boyunda ince yapılıdır. Çılgın karıncaların bacakları ve antenleri vücuduna oranla oldukça uzundur. Dışardan bakıldığında bu özellikleri onları hemen diğer karınca türlerinden ayırır. Çılgın karıncalar yürüyüşleri esnasında sağa sola sarsılarak hareket etmesinden dolayı bu ismi almışlardır. Kolonileri binlerce işçi ve birden fazla kraliçeden oluşur. Dünyada bulunan en yaygın karınca türlerinden bir tanesidir. Evlerimizde ve diğer yaşam alanlarımızda koloni kurarlar.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Kaldırım Karıncaları (Tetramorium caespitum)

Koyu kırmızıdan siyaha kadar değişiklik gösteren Kaldırım karıncaları, farklı iklim koşullarında yaşamaya adapte olmuş bir türdür. İşçilerin boyları yaklaşık 3 mm dir. Kaldırım karıncalarının bacakları ve antenleri vücudunun diğer organlarına nazaran daha açık renklidir. Kaldırım karıncaları hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar ile beslenirler. Önlerine çıkan hemen hemen her şey ile beslenebilirler. Diğer karınca türlerine karşıda oldukça saldırgan olan bu karınca türü yuvalarını yolların kenarındaki kaldırımlara veya asfalt gibi maddelerin altına yaparlar.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Kokulu Ev Karıncaları (Tapinoma sessile)

Sadece birkaç sene yaşayabilen bu karınca türü özellikle bahar aylarında üreme uçuşunu gerçekleştirir. Bu yüzden Kokulu ev karıncaları havaların ısınması ile birlikte etrafta görünmeye başlarlar. Olumsuz hava şartlarına karşı son derece dayanıklı olan bu karınca türü yiyecek ve su olmadan da uzun süre yaşayabilirler. Bir karınca kolonisi yaklaşık 10,000 bireyden oluşabilir. Bu karıncalar binlerce işçi ve birden fazla kraliçeden oluşan büyük koloniler kurabilirler. Kokulu ev karıncaları Yaprak bitlerinin bitkiler üzerinde oluşturduğu şekerli sıvılar ile beslenirler.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Hayalet Karıncalar (Tapinoma melanocephalum)

Bu karınca türünde baş ve boyun bölümleri koyu kahverengi den siyaha kadar değişik renklerdedir. Karın ve bacaklar ise saydam renklidir. Bu karıncalara Hayalet karınca denmesinin nedeni, vücutlarının bazı bölülerinin saydam olmasından kaynaklanmaktadır. İşçiler yaklaşık 1,5 mm uzunluğundadır. Özellikle nemli ve rutubetli alanlarda yuvalanmayı tercih eden Hayalet karıncalar mutfak ve banyo gibi alanlarda sıklıkla karşımıza çıkabilir.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Asfalt Karıncaları (Tetramorium caespitum)

Genellikle koyu kahverengi renkli olan işçi karıncalar, yaklaşık 2,5 ila 4 mm uzunluktadır. Kraliçe karıncalar işçilerin yaklaşık iki katı büyüklüğünde olurlar. Bu karınca türünde kraliçe ve erkek bireyler, genellikle termit ler ile karıştırılır. Asfalt karıncası Kraliçesi üzerinde diken benzeri yapılar bulunmaktadır. Aynı dikenler erkek karıncalar üzerinde bulunmaz. Genellikle Nisan –Mayıs ayları gibi görünmeye başlayan bu karınca türü, 12 ay boyunca ısıtılan binalarda kış aylarında da gözlemlenebilir. İnsanlar ile yaşamaya oldukça adapte olmuş Asfalt karıncaları, hem hayvansal hem de bitkisel besinler ile beslenirler.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Mermi Karıncaları (Paraponera clavata)

Genellikle koyu kahverengiden, kırmızımsı siyaha kadar değişiklik gösteren Mermi karıncaları oldukça tehlikeli bir türdür. Böcekler dünyasının en acılı zehir ve acılarından birine sahip olan bu tür Dünya üzerinde Güney Amerika da yaşamaktadır. İşçi karıncalar yaklaşık 2-2,5 cm büyüklüğünde olabilirler. Vücutları üzerinde altın rengi kıllar bulunur. Mermi karıncaları, ağaçların dip kısmında yuvalarını yaparlar. Mermi karıncaları, diğer böcek türleri, küçük sürüngen ve memelileri avlayarak beslenirler.

Limonotu Karıncaları (Acanthomyops claviger)

Yaklaşık 3-4 mm uzunluğunda olan bu karınca türü, genellikle Termitler ile karıştırılabilir. Limonotu karıncaları ezildiklerinde veya herhangi bir tehditle karşılaştığında narenciye kokusu yayarlar. Karıncalar ezildiğinde bu koku daha belirgin bir şekilde ortaya çıkar. Bu türe, Limonotu karıncası adı verilmesinin nedeni budur. Renkleri açık kahverengimsi kırmızıdan, sarıya kadar değişiklik göstermektedir. Limonotu karıncaları bulundukları alanın ışığına göre renkleri değişiklik gösterir.

Serseri Karıncalar (Hypoponera punctatissima)

Bu karınca türü, özellikle organik atıklar, gübreler, bitkisel atıklar vb. materyallere yakın alanlarda koloniler oluştururlar. Dünyanın hemen hemen her yerinde yaşayan, Serseri karıncalar iklim şartları konusunda oldukça seçicidirler. Diğer bir adları da Roger karıncalarıdır. Özellikle Kuzey yarım kürede yaygın olarak bulunan bu tür, tüm Avrupa ve Asya kıtasına da yayılmıştır. Genellikle sıcak ve nemli iklim koşullarını seven bu karınca türünün yaşaması için gerekli sıcaklık en az 21 derece olmalıdır.Bu türe karşı Karınca ilaçlama uygulamaları mutlaka kullanılmalıdır.

Karınca ilaçlama

Karınca İlaçları

Karınca ilaçlama yapılacak alanın, özelliklerine göre farklı kimyasal yöntem ve karınca ilaçları kullanılmalıdır. Karınca ilaçlama da kullanılacak karınca ilaçlarını formulasyonlarına göre şu şekilde özetleyebiliriz.

Jel Yem Karınca İlaçları

Karıncalar, özellikle karınca ilaçlama için üretilmiş karınca yemlerini tüketmeyi tercih ederler. Bu tür karınca ilacı kullanarak karınca kolonilerini kontrol altına almak daha kolay olabilir. Ancak bu aşamada istilacı karıncanın türünü bilmek tercih konusunda bizlere yardımcı olacaktır. Çünkü bazı karınca türleri jel yem tüketimini tercih etmezler. Yine de jel yem karınca ilaçları oldukça cezbedicidir. Karıncaların gezdikleri ve besin aradıkları alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer mücadele yöntemlerine oranla biraz yüksek olsa da, doğru uygulandığında uzun süreli koruma sağlayabilir. Karınca ilaçlama da kullanılan ve sonuç veren en başarılı yöntemlerden biridir.

Granül Yem Karınca İlaçları

Granül yem uygulamaları, ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Uygulanması ve kullanımı jel yem karınca yemi ile benzerlik gösterir. Karıncaların yemi taşıması ve koloniyi bu yem ile beslemesi sayesinde tüm karınca kolonisi üzerinde etkili olan bir karınca ilaçlama yöntemidir. Ancak bu karınca ilacının kullanımındaki en büyük sorun hedef dışı organizmalarında bu ilaçtan etkilenme riskidir. Hedef dışı canlılara zarar verme ihtimali düşük olan alanlarda tercih edilebilir. Mutlaka yetkili personel nezaretinde kullanılmalıdır.

Toz Formülasyondaki Karınca İlaçları

karınca ilaçlama da toz ilaçlar özellikle karıncaların gezinme veya yuvalanma alanlarında uygulanabilir. Yuva ve çevresinde kullanılan toz ilaçlar koloni üzerinde oldukça etkili olur. Ancak bu formulasyondaki ilacı kullanmadan önce karınca yuvalarının, gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekmektedir. Ülkemizde çok fazla kullanım alanı bulunmamaktadır. Bu uygulamada da hedef dışı canlıların etkilenme riski bulunduğundan profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Residuel Sıvı Karınca İlaçları

karınca ilaçlama da kalıcı sıvı karınca ilaçları karıncalar üzerinde oldukça etkili sonuçlar verebilmektedir. İşçi karıncaların dolaştığı alanlara uygulanan bu kimyasallar, yuvadaki diğer bireyleri de etkileyerek, koloni üzerinde yıkıcı bir etki gösterebilir. Karıncaların gezinme alanlarında tercih edilebilir. Kalıcı sıvı ilaçlama sayesinde, işçi sayısında azalma ve koloni üzerinde stres oluşacağı unutulmamalıdır. Kalıcı sıvı ilaçlama uygulamaları sonucunda, genellikle işçi bireyler zarar gördüğü için tam bir sonuç almak zor olabilir. Kalıcı sıvı ilaçların kullanılması kimyasal mücadele stratejisi içerisinde mutlaka bulunmalıdır.

Karınca İlacı Nereden Alınır?

Ev ve apartmanlarda yapılacak karınca ilaçlama uygulamalarında kullanılan ilaçlar, lokal alanlarda uygulandığı için tam bir sonuç vermemektedir. Karınca ilaçları lokal alanlar yerine mücadele edilecek alanın genelinde uygulanmalıdır. Karınca ilaçlama ve çözümleri konusunda önerilerimiz için bizi arayıp teknik destek alabilirsiniz.

Karıncalar Hakkında Bilgiler

Dünya üzerinde en kalabalık nüfusa sahip olan canlılar, karıncalardır. Her yeni doğan bir insana karşılık, 18 milyon karınca dünyaya gelmektedir. Dünyada en çok Afrika kıtası üzerinde yaşayan karıncalar işgalci bir şekilde yaşam alanlarını belirlerler. Karıncalar, bir alana öncelikle yavaş yavaş yerleşir ve daha sonra tamamen istila ederler. Dünya üzerinde kutuplar ve buzul bölgeler dışındaki tüm alanlarında karınca kolonileri yaşamaktadır. Karıncalar sosyal böceklerdir, son derece iyi örgütlenmiş bir düzen içinde, koloniler denen topluluklar halinde yaşarlar. Karıncalar koloni halinde yaşadıkları için tek başlarına hayatlarını sürdürmeleri imkânsızdır. Karıncalar yaşayışları gereği bir kast sistemine sahiptirler. Kolonide yaşayan her bir kast mensubunun farklı görevleri bulunmaktadır. Her bir kast sistemine mensup bireyde fizyolojik açıdan farklı özelliklere sahiptir, Genel olarak bu kast sistemine dört farklı yapıda birey modeli bulunmaktadır.

Kanatlı Karınca veya Uçan Karınca Nedir?

Halk arasında kanatlı karınca veya uçan karınca olarak bilinen karınca türü aslında genellikle Nisan – Mayıs aylarında çiftleşme uçuşuna çıkan kraliçe karınca ve erkek karıncalardır. Karıncaların yaşam evreleri dört aşamadan oluşur. Bunlar, yumurta, larva, pupa ve ergin evreleridir. Yani karıncalarda tam başkalaşım görülür. Kraliçe karıncalar, işçi karıncalar ve asker karıncalar, döllenmiş yumurtadan oluşurlar. Erkek karıncalar ise döllenmemiş yumurtadan oluşurlar. Karıncalar yeni koloni oluşturmak ve üremek için her yıl bu çiftleşme uçuşunu gerçekleştirmektedirler. Yuvadan ayrılan kraliçe ve erkek karıncalar kanatlara sahip oldukları için halk arasında kanatlı karınca olarak adlandırılırlar. Bu üreme uçuşundan kısa süre sonra (yaklaşık birkaç gün) erkek karıncalar ölür. Üreme uçuşu tamamlandıktan sonra karıncaların kanatları kaybolur. Kanatlı karıncalar ayrı bir tür olmadığı gibi kanatlı karıncalar ile ilgili özel bir karınca ilaçlama yöntemi de bulunmamaktadır. Üreme uçuşunun nerede ve ne zaman olacağı bilinmediği için kanatlı karıncalara özel bir karınca ilaçlama yöntemi de bulunmamaktadır.

Karınca Yuvası

Bir karınca kolonisi oluşturdukları bir yuva içinde yaşarlar. Karıncalar yuvalarını çok farklı alanlara yapabilirler. Karınca yuvaları toprak altında bulunabildiği gibi, binaların yarık ve çatlaklarında, tavan aralarında olabilir. Yine ağaç ve ahşap malzemeler içerisinde de yuvalanabilirler. Karınca kolonileri yuvalarını özellikle dışarıdan gelen saldırılara karşı korunaklı inşa ederler. Bu amaçla askerler yuvanın ağzında bekleyerek yuvaya saldıran düşmanlarına formik asit püskürtebilirler. Genellikle yuvaların girişi güneye bakmaktadır. Bu sayede yuvanın iç sıcaklığını 36-35 C de sabit tutabilmektedirler. Karıncalar yuvalarını inşa ederken yumurtlama ve larva bakım alanları, gıda depoları ve ölen karıncalar için alanlar oluştururlar. Birçok karıncadan oluşan karınca yuvaları zaman zaman 2.500.000 adet karıncaya ev sahipliği yapmaktadır. Karınca ilaçlama uygulamaları özellikle yuvalara yönelik yapılmalıdır.

Karınca Yuvalarının Yapısı

Karınca yuvasının içi oldukça karmaşık bir labirent sisteminden oluşmaktadır. Bu sistemde Kraliçe, işçiler, yumurta ve larva odaları, asker karıncalar ve besin depolarından bulunmaktadır. Koloninin sağlığı için işçi karıncalar yuvayı sürekli geliştirmekte ve temizlemektedirler.

Karınca Yuvası Nasıl Yok Edilir?

Karınca yuvalarının ortadan kaldırılması oldukça zor bir işlemdir. Bu uygulamalar için mutlaka Entofarma’nın profesyonel karınca ilaçlama uygulamalarını tercih edin.

Karıncalar Ne Yer?

Yaklaşık 10.000 türü bulunan karıncaların, yiyecek ve gıda tercihleri de türlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak karıncalar bulabildikleri hemen hemen her şeyi tüketirler. Evlerimizde bulunan gıda maddeleri onlar için birer besin kaynağıdır. Bazı karınca türleri kapağı kapalı kavanozların içine dahi girebilir. Ambalajlı gıda maddelerinin ambalajlarını aşmak karıncalar için çok fazla sorun teşkil etmez. Dış alanlarda yaşayan karınca türleri, bahçelerimizdeki süs bitkilerinde bulunan yaprak bitlerinin oluşturduğu şekerli sıvılar ile beslenir. Buna karşılık yaprak bitlerine koruma ve güvenlik sağlarlar. Ormanlarda yaşayan zehirli karınca türleri bulunmaktadır. Bu karıncalar küçük memelilerden sürüngenlere, böceklerden kuşlara kadar birçok canlıyı avlayıp gıda ihtiyaçlarını karşılayabilirler. Bu karınca türleri insanlara da zarar vermektedir.

Kraliçe Karınca

Kraliçe karınca diğer karıncalardan daha iri olan yapısı ile hemen ayırt edilebilir. Kraliçe karıncanın üreme organları gelişmiş yapıdadır. Kraliçe karıncalar, vücutlarının yanında bulunan kesecikler sayesinde bir defa çiftleşip ömür boyu üretken olabilirler. Bu keseciklerde erkek bireylerden aldıkları spermleri saklaralar. Koloninin üreme ihtiyacı oluştuğunda kullanırlar. Kraliçe karınca diğer bireylere göre daha uzun yaşar. Bu süre bazı türlerde 20 yıla kadar çıkabilir.  Bazı karınca türlerinin kolonilerinde birden fazla kraliçe karınca bulunabilir. Kraliçe karıncanın görevi üremeyi ve dolayısıyla koloninin devamını sağlamaktır. Kraliçe karıncaların kanatları gelişmiş olduğundan diğer bireylerden kolaylıkla ayrılır. Aynı durum erkekler içinde geçerlidir. Kraliçe karıncanın bakımı işçiler tarafından sağlanır. Kraliçe karıncalar işçi karınca ve koloninin diğer bireylerinden aldığı koku ve titreşim sinyalleri sayesinde kolonin ihtiyacı olan bireylerin üretilmesini sağlar.

Kraliçe Karınca Nerede Nasıl Bulunur?

Kraliçe karınca koloninin ilk işçilerini oluşturduktan sonra sadece yumurtlama görevini üstlenir ve Koloninin merkezinde kendisi için yapılan özel odasına yerleşir. Karınca yuvaları ulaşılması güç oldukça güvenli yapılardır. Kraliçe karıncalarda bu güvenli yapının en ulaşılmaz alanlarında kendisi için yapılmış bölgede yaşar.

En Büyük Karınca

Karınca kolonisi içerisindeki en iri ve büyük yapılı karınca Kraliçe karıncadır. Bazı türlerin kraliçeleri yaklaşık 2,5 cm büyüklüğe ulaşabilir.

Erkek Karıncalar

Erkek karıncaların görevi ise sadece Kraliçe karıncayı döllemektir. Erkek bireylerin tamamına yakını çiftleşme uçuşundan sonra ölür. İşçi karınca ve kraliçe karıncalara oranla daha ince yapılıdırlar. Erkek karıncalarda abdomenin sonunda kraliçe ye tutunmaya yarayan bir çift uzantı mevcuttur.

Asker Karıncalar

Koloni ve yuvanın korunmasında görev alırlar, ağız parçaları diğer bireylere göre daha irileşmiştir. Daha iri bir baş yapısına sahiptir. Yuva ağzında herhangi bir hareket olduğunda, aniden dışarı çıkarlar ve savunma pozisyonuna geçerler. Asker karıncalar, tüm koloninin korunması ve güvenlik görevini üstlenirler

İşçi Karıncalar

İşçi karıncalar genellikle kısır dişi bireylerdir. İşçi karıncaların üreme organları kaybolmuş veya körelmiştir. Bütün karınca kolonisinin en fazla nüfusa sahip bireyleri işçi karıncalardır. Koloninin temizlenmesinden, yuvanın yapılmasına, gıda depolanmasına kadar kolonideki tüm işlerden işçi karıncalar sorumludur. İşçiler yuvaları için yeni koridorlar, galeriler inşa eder, yiyecek arar ve yuvayı sürekli temiz tutarlar. Kraliçe ve yavruların beslenme işi ile ilgilenirler. Dişi ve kısır olan işçi karıncalar temizlik, yiyecek temini, bebek bakımı gibi kolonideki tüm işlerle ilgilenirler. Kraliçesi bulunmayan bazı karınca türlerinde işçi karıncalar, üremeyi de üstlenirler. İşçi karıncaların en büyük hazinesi yumurta ve larvalardır. Yumurta ve larva bakımı işçilerin görevleri arasında en önemlilerinden biridir. Karıncalar kolonin devamının sağlanması açısından herhangi bir tehlike sezdiklerinde yumurta ve larvaları daha güvenli alanlara taşırlar. Bütün bu örneklerin bize gösterdiği gibi, karıncaların tek başlarına yaşamayı başaramazlar. Bu küçük canlılar, sadece koloniler halinde yaşayabilecek özellikte yaratılmışlardır.

Karınca İle İlgili İlginç Bilgiler

 • Bir işçi karınca vücut ağırlığının yaklaşık 10 katı ağırlığı kaldırabilir.
 • Dünya üzerinde en kalabalık nüfusa sahip olan canlılar, karıncalardır.
 • Her yeni doğan 40 insana karşılık, 700 milyon karınca dünyaya gelmektedir.
 • Karıncalar işgalci böceklerdir. Öncelikle bir alana yavaş yavaş yerleşirler ve bir süre sonra bu alanı tamamen istila ederler.
 • Dünya üzerinde kutuplar ve buzul bölgeler dışındaki tüm alanlarında karınca kolonileri yaşamaktadır.
 • Karıncalar koloni halinde yaşadıkları için tek başlarına hayatlarını sürdürmeleri imkânsızdır. Kolonide yaşayan her bir kast mensubunun farklı görevleri bulunmaktadır. Her bir kast sistemine mensup bireyde fizyolojik açıdan farklı özelliklere sahiptir,
 • Karıncalar asker ve işçi karıncalardan oluşturdukları bir ordu kurup kolonilerini korurlar. Bazen de koloniler arasında insanlar gibi savaşlar yapılır.
 • Karıncalar, yuvalarının belli bölgelerinde mantar yetiştirip tarım yapabilen canlılardır.
 • Karıncalar hakkında yanlış bildiğimiz konulardan biride kanatlı karınca lar aslında kraliçe ve erkek bireylerdir. Çiftleşme uçuşu sonrasında kanatlar kaybolur.
 • Karıncalar yönlerini bulabilmek ve yuvalarına dönebilmek için dolaştıkları alanlara kokularını bırakırlar. Aynı koku moleküllerini haberleşmek içinde kullanırlar.
 • Karıncalarla yapılan birçok deneyde, daha önceki tecrübe ve deneyimlerini bir sonraki nesle aktardıkları tespit edilmiştir. Yani karınca kolonisi, aynı zamanda yavru karıncalar için bir okul statüsündedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir