Kuş Mücadelesi

işletmeniz kuşlar tarafından istila edilmiş ise

Entofarma Kuş Mücadelesi Programını Uygulamalısınız

Kuş mücadelesi konusunda Entofarma’nın bilgi birikimi ve tecrübesinden faydalanın. Sizde kuş mücadelesi programımız hakkında bilgi almak için bizi şimdi arayın.

Kuş Mücadelesi Nasıl Yapılır?

Kuş mücadelesi, ülkemizde çok yaygın olarak uygulanmasada, kuşların insan sağlığı açısından oluşturdukları riskler toplum sağlığını ciddi anlamda etkiler. Vektör(Köpek, Kedi, Sansar, Yılan vb.)  ve kuşların taşımış oldukları virüsler her yıl yüzlerce insanın hastalanmasına ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır.  Tüm dünyada ki ülkelerin ciddi tedbirler aldığı kuş gribi (H5N1 virüsü) yabani kuşlar ile temas halinde olan çiftlik hayvanlarına bulaşmış ve yüzlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Yine yabani vektörlerle insana geçen domuz gribi de (H1N1 virüsü) yüzlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Vektör ve kuşların zararı, sadece taşıdıkları hastalık yapıcı mikroorganizmalar ile değil vücut parçaları ve dışkıları ile gıdalarımızı ve yaşadığımız alanları kontamine etmeleriyle de gerçekleşmektedir.

Kuşlar özellikle dışkıları nedeniyle binalara ve gıda maddelerine verdikleri hasar ile çevre sağlığına tehdit açısından önemli sorunlar yaratırlar. Kuş mücadelesi yapılacak bölgede kuş beslemeciliği yapılıp yapılmadığı da kontrol edilmelidir. Kuş mücadelesi çalışmalarında aşağıda belirteceğimiz stratejiler izlenebilir.

 • Beslenme kaynaklarında alınması gerekli kuş mücadelesi önlemleri
 • Su kaynaklarında alınması gerekli kuş mücadelesi önlemleri
 • Yuvalanma alanlarında alınması gerekli kuş mücadelesi önlemleri

Kuş Mücadelesi Yöntemleri

Entofarma kuş mücadelesi yöntemlerini, iç alanda alınacak tedbirler ve dış alanda alınacak tedbirler olarak iki aşamada incelemektedir.

İç Alanda Kuş Mücadelesi Yöntemleri

 • Kuşların geçebileceği tüm delik ve açıklıklar izole edilmelidir.
 • Uzun süre açık kalması gereken kapılarda PVC şerit perdeler kullanılmalıdır.
 • Çatı ve saçak altındaki açıklıklar izole edilmelidir.
 • Kuşların giriş yapabileceği, baca ve pencereler kapalı tutulmalı, gerekiyorsa sineklik tel ile izolasyon sağlanmalıdır.

Dış Alandaki Kuş Mücadelesi Yöntemleri

Kuş Ağları

Saçaklar çatı alanları, dekoratif ön cepheye sahip binalar, ışıklandırma noktaları köprü altlarında rahatlıkla uygulanabilir. Ağ seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar: Ağ sisteminde seçilecek rengin önemi yüzey seviyesinden görülemeyecek şekilde olmasını sağlamasıdır. UV ışığına maruz kaldığında ağın yapısı bozulmamalıdır. Ağın gözeneklerinin boyutu iyi seçilmelidir. Küçük gözenekli ağ sistemi küçük kuşlar olduğu gibi büyükleri de uzak tutar, ancak muhafaza edilmesi zor olup biraz daha pahalı bir sistemdir. Ağ sistemi galvanize veya paslanmaz çelik germe aletleriyle, belirli bir gerilim yaratabilecek düzeyde kurulmalıdır. Bu da ancak uygun yöntemlerle binanın yapısına monte edilecek ağ sisteminin kenarlarında boşluk bırakılırsa kuşlar burada yakalanır ve kurtulamazlar. Bu da toplumsal anlamda tepki oluşturabilmesinin yanı sıra hayvanların çürümesiyle sağlık sorunu da oluştururlar.

Kuş Konmazlar

Binaların birçok farklı bölümü, mimari açıdan hoş gözükse de kuş kontrolü açısından oldukça büyük sorun yaratır. Binaların değişik noktalarındaki girinti ve çıkıntılar kuşların yuvalanmasına, dinlenmesine ve tünemesine olanak sağlar. Bu gibi noktalarda paslanmaz metal veya plastik iğnelerden oluşan kuş konmazlar kuşların tünedikleri alanlara uygulanabilirler. Uygulandıkları bölgelerde kalıcı olduklarından kuşların alışkanlıklarını değiştirmesine ve uzun süreli bir kuş kontrolü sağlarlar.

Kuş Balonları

Bina çevresinde kuşların tünedikleri, uçuş yaptıkları veya beslendikleri alanlara uygulanabilir. Kuşların tünemelerini ve yuva yapmalarını engellemeye yönelik bir uygulamadır. Balonlar grafiksel tasarım olarak kuşların ürküp kaçmaları için özel olarak tasarlanmıştır. Rüzgârın da etkisiyle hareket edip kuşları korkuturlar.

Yırtıcı Kuş Seslerinden Faydalanmak

Genellikle, yırtıcı ve avcı kuşların sesleri farklı periyotlarda dış alanda yayın yapılarak kuşların bir tehdit içerisinde oldukları duygusuna kapılmaları amaçlanır. Stres altına giren kuşlar bölgeden uzaklaşma, beslenmeyi durdurmak ve yuvalanmayarak bölgeden uzaklaşır. Bu yöntemin dezavantajı bölgede bulunan kuşların belli bir süre sonra bu seslere alışkanlık kazanmalıdır. Ancak üreticiler bu sesleri belirli periyotlarda değiştiren üniteler üreterek bu sorunun üstesinden gelmeye çalışmışlardır.

Maket ve Korkuluklar Kullanmak

Kuşların beslendikleri veya tünedikleri alanlara aslına uygun korkuluklar yerleştirilebilir. Korkuluk olarak avcı kuşlar, doğal düşmanlar veya diğer avcı hayvanlar kullanılabilir. Kuşların bu maket ve korkuluklara alışmamaları için yerleri ve şekilleri düzenli olarak değiştirilmelidir.

Yukarıda bahsedilen yöntemlerinden sadece bir tanesini kullanarak kuş mücadelesinde başarıya ulaşmak imkânsızdır. Şartlar dâhilinde tüm kuş mücadelesi yöntemleri bir arada kullanılarak Entegre bir kuş mücadelesi tercih edilmelidir. İşletme düzenli olarak bu mücadele yöntemlerini gözden geçirmeli ve geliştirmelidir. Bölgedeki kuşların alışkanlıkları ve davranışları yakından takip edilmelidir. Kuş mücadelesi gibi profesyonel görüş ve uzun süreli izleme gerektiren konularda Entofarma Haşere Kontrol Hizmetlerini tercih edin. Servis uzmanlarımız Kuş kontrolü konusunda size düzenli olarak tavsiyelerde bulunacaktır. Entofarma Servis uzmanlarının tavsiyelerine mutlaka uyun.

İhtiyacınız Pest KontrolFumigasyonDezenfeksiyon Hizmeti mi?

  bocek-ilaclama-ev-ilaclama-fumigasyon-hasere-kontrol-pest-kontrol

  Pest kontrol ve ilaçlama sektörünün Lider şirketi Entofarma, Türkiye’de faaliyette bulunan yerli ve yabancı birçok şirketi, referans listesinde gururla taşımaktadır. Uyguladığımız Entegre Haşere Kontrol Yönetim sistemleri ile ülkemizin gıda ve sanayi işletmelerini istenilen uluslararası standartlara ulaştırmış olmaktan gurur duymaktayız. sektörünün lider şirketi Entofarma, Türkiye’de faaliyette bulunan yerli ve yabancı birçok şirketi, referans listesinde gururla taşımaktadır.

  ADRES

  Cevizli Mah. Saraylar Cad. İyidere Sok. No: 1/11 34865 Kartal / İstanbul

  TELEFON

  444 3 700

  EMAIL

  bilgi@entofarma.com.tr