Entegre Zararlı Yönetimi ( Integrated Pest Managment ) zararlılarla mücadelede, tüm mücadele yöntemlerinin bir arada kullanılarak yapılan mücadele şeklidir. Sizde entegre zararlı yönetimi hakkında bilgi almak için bizi şimdi arayın.

Pest Kontrol

Entegre Zararlı Yönetimi Temel Adımları

Entegre Zararlı Yönetimi programlarında, haşereleri iyi tanımak, biyolojik dönemleri ve alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Haşere kontrolü, henüz aktivite oluşmadan alacağımız basit tedbirler ile çok daha kolay, çok daha ekonomik ve çevreye daha az zarar verilerek yapılabilmektedir. İlaçlama ve pestisit kullanımı en son değerlendirilir. Öncelikle amaç kimyasal olmayan yöntemleri kullanarak haşere ve kemirgenlerle mücadele etmektir.

 • Zararlı ve veya riskin belirlenmesi için gözlem ve inceleme
 • Zararlı veya riskin oluşmasındaki nedenlerin tespit edilmesi
 • Uygun mücadele yöntemlerinin ve diğer tedbirlerin doğru bir takvim ile uygulanması

Entofarma müşterilerine;

 • BRC (British Retail Consortium)
 • IFS (International Food Standart)
 • AIB, (American Institute of Baking)
 • ISO 22000
 • TSE (Türk Standartları Enstitüsü)

gibi istenilen ulusal ve uluslararası standartlarda hizmet almanızı sağlayarak, işletmeniz için en uygun, entegre zararlı yönetimi programını hazırlar.

Entegre Zararlı Kontrolü Yöntemleri Nelerdir?

Satın aldığınız ev ilaçlama hizmeti gerçekten ekonomik mi? Hizmet alacağınız ev ilaçlama şirketlerini değerlendirmeden hizmet satın almayın! Sektörümüzde karşılaştığımız olaylar gösteriyor ki, ilk başta ekonomik görünen ev ilaçlama şirketleri ve böcek ilaçları aslında sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedirler. Müşterilerimize, kendilerinin ve sevdiklerinin sağlığını tehlikeye atmamaları için bu tarz ev ilaçlama şirketlerinden uzak durmalarını tavsiye ediyoruz. Bu amaçla ilaçlama servisini tercih ederken;

 • Sağlık Bakanlığından Ruhsatlı İlaçlama Şirketi
 • Eğitimli Servis Uzmanı
 • Donanımlı Servis Aracı
 • Sağlık Bakanlığından Ruhsatlı ve Kaliteli Haşere İlaçları
 • Ev İlaçlama Servisi Sonrası Garanti, konularına dikkat etmelidirler

Ev İlaçlama Nasıl Yapılır?

Kültürel Mücadele

Kültürel önlemler, mücadelenin ekonomik olmasını sağlamak ve alınacak basit önlemler ile zararlıların yuvalanmasını, üremesini, beslenmesini veya korunmak istenen alana geçişlerini engellemek amacıyla alınan tedbirler bütünüdür. Hijyen, Yalıtım, Depolama, Aydınlatma, Sanitasyon şartlarını iyileştirmek ve ya değiştirmek, Entegre Zararlı Yönetiminde başlıca kültürel mücadele yöntemleri arasında yer alır.

Fiziko Mekanik Mücadele

Fiziko mekanik mücadele zararlıların tuzaklar kullanarak toplanması işlemidir. Kullanılan tuzaklar ile zararlıların davranışlarının bozulması amaçlanır. Mücadele doğrudan zararlı popülasyonuna yapıldığı için koruyucu ve kontrol altına alıcı bir yöntemdir.

Biyolojik Mücadele

Zararlılarla mücadelede doğal düşmanların kullanılması temeline dayanır. Çevreye daha az zararlı uzun süreli bir kontrol sağlar. Biyolojik ve Biyoteknik mücadelede başarılı olabilmenin anahtarı zararlıyı doğru tanımlamak ve doğru mücadele takvimini uygulamaktır.

Kimyasal Mücadele

Pestisitlerin uygulanmasındaki kolaylık ve kısa sürede gözle görülebilir derecede yüksek etkinlik göstermesi ile kimyasal savaş zararlılara karşı önerilen tek silah haline getirilmiştir. Pestisitlerin bilinçsiz ve yoğun şekilde kullanımı, çevrenin ve özellikle insanın geleceğini tehlikeye sokan sorunların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Entegre Zararlı Yönetiminde, kimyasal mücadele en son seçenek olarak düşünülmelidir. İlaçlama tercih edildiğinde, ilaç seçimi oldukça önemlidir. Kullanılan ilaçların toksisitesi düşük olmalı, hedef dışı organizma ve çevreye daha az zarar verenler tercih edilmelidir.

Raporlama ve Dökümantasyon

Pestisit kullanımının sınırlandırılması, kimyasal olmayan mücadele yöntemlerinin ön plana çıkmasına neden olmuştur. Haşere oluşumunu etkileyecek faktörlerin belirlenmesi ve bunların ortadan kaldırılması ancak doğru raporlama ile sağlanabilir. Anlaşılabilir raporlama ve uygulanabilir çözümler sunabilmek titiz bir çalışma gerektirir.

Entegre Zararlı Yönetimi Raporlamaları

 • Zararlının veya riskin noktasal tespiti
 • Nedenler
 • Entofarma ’nın aksiyon ve sorumlulukları
 • Müşteri sorumlulukları şeklinde özetler

Raporlamalarımız, geniş alanların veya onlarca şubenin rahat bir şekilde kontrol edilmesini sağlar. Yapılan biyolojik aktivite analizleri ile önceki yıl performans değerlendirmeleri yapmak işletmenize değer katacaktır.

Dokümantasyon ve yapılan işlemlerin kayıt altına alınması, ulusal ve uluslararası kalite standartları kapsamında faaliyet gösteren işletmeler için oldukça önemlidir.

Entegre Zararlı Yönetimi Dökümantasyonu

 • İşletmede kurulan haşere kontrol sisteminin tanıtılması ve yerleşim planı üzerinde gösterilmesi.
 • İşletmede tür bazında gerçekleşen aktivite takip kartları ve biyolojik aktivite analizleri
 • Kimyasal mücadelede kullanılan pestisitlerin kullanım miktarı ve kullanım zamanlarını gösteren pestisit kullanım cetveli.
 • Kullanılan pestisitlerin ulusal ve uluslararası normlara uygun olduğunu gösteren izin ve dokümanlar.
 • Haşere kontrol yönetiminden sorumlu servis uzmanımıza ait mesleki eğitim sertifikaları ve yasal belgeler.
 • Entofarma’ ya ait kalite belgeleri ve yasal belgeler.
 • Servis raporu

Sık Sorulan Sorular

Entegre mücadele yöntemi nedir?

Entegre mücadele yöntemi, zararlı organizmalarla mücadelede kimyasal, biyolojik, kültürel ve mekanik yöntemlerin bir arada kullanıldığı, ekolojik dengenin korunmasını hedefleyen sürdürülebilir bir yöntemdir.

Tarımda entegre ne demek?

Tarımda entegre, tarım pratiğinde zararlıların kontrolü için çeşitli yöntemlerin dengeli ve birlikte kullanımını ifade eder, amacı verimliliği artırırken çevresel zararı minimize etmektir.

Zararlılara karşı biyolojik savaş yöntemleri nelerdir?

Zararlılara karşı biyolojik savaş yöntemleri, doğal düşmanları (yararlı böcekler, mikroorganizmalar) kullanarak zararlı popülasyonlarını kontrol altına almaya yönelik yöntemlerdir.

Pasif bitki koruma yöntemleri nelerdir?

Pasif bitki koruma yöntemleri, bitkileri zararlılardan korumak için doğrudan müdahale gerektirmeyen yöntemlerdir; örneğin, dayanıklı bitki çeşitlerinin kullanımı, uygun ekim dönemi seçimi gibi kültürel uygulamaları içerir.

İletişime Geçin!

Hemen iletişime geçin haşere ilaçlama hizmetlerimiz ile ilgili aklınıza takılan soruları yanıtlayalım!

Profesyonel Çözümler

Hizmetimizden Görüntüler