Blog

Hamam Böceği İlaçlaması

Hamam Böceği İlaçlaması

Hamam Böceği Nedir?

Hamam Böceği türleri, Dünyamızda yaklaşık 300 milyon yıldan buyana yaşadıkları bilinmektedir. Asıl ilginç olan ise günümüze kadar yapılarında neredeyse hiç değişiklik olmamıştır. İnsanlar uzun yıllar bu böcek türünden kurtulmak için oldukça fazla zaman ve para harcamışlardır. Dünyada bu zararlı türü ile mücadele için ayrılan bütçe neredeyse diğer zararlı böcekler ile mücadeleye ayrılan bütçe ile eşittir. Neredeyse yok edilemez olan bu haşerelerden tamamen kurtulmak ancak profesyonel bakış açısı ile sağlanabilir.

Hamam Böceği Hakkında Genel Bilgiler

Hamam Böceğinin Genel Özellikleri

Hamam Böceği özellikleri bakımından oldukça gelişmiş ve dayanıklı canlılardır. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde yaşamaya oldukça iyi adapte olmuş bu canlılar, genellikle insanlar ile iç içe yaşarlar. İnsanların yaşadıkları hemen her bölgeye kolaylıkla taşınırlar ve istila ederler. Ülkemizde evlerimizi ve işyerlerimizi istila eden yaklaşık 4-5 çeşit türü mevcuttur.

Boyları yaklaşık 1cm ile 4 cm arasında değişiklik gösterir. Dişi bireyler genellikle erkeklerden daha büyüktür. Bu zararlıların renkleri açık kahverengiden, siyaha kadar değişkenlik gösterir. Türlere göre değişmek ile birlikte genellikle nimf ler (yavru hamam böcekleri) erginlere göre daha açık renklidir. Yavrular gömlek değiştirdikçe renkleri de daha koyulaşmaya başlar. Ergin böceklerin vücutları üzerinde belli belirsiz koyu lekeler bulunabilir.

Bulabildikleri her türlü gıda ile beslenen zararlılar, hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar ile beslenirler. Özellikle evlerimizde deri ve kıl döküntüleri de dahil olmak üzere her şeyi tüketirler Vücutları sürekli ısı kaybeden bu canlılar, yaşamlarını devam ettirmek için bir ısı kaynağına ihtiyaç duyarlar. Gıda ihtiyaçları fazla olmayan böceklerin asıl ihtiyaçları nem ve sıcaklıktır. Bu zararlı türlerini birbirinden boyları, renkleri ve alışkanlıkları sayesinden kolayca ayrılabilmektedir.

Örneğin Alman Hamam Böcekleri ve Amerikan Hamam Böcekleri sıcak ve nemli alanlarda yaşamayı tercih ederken, Oryantal Hamam Böcekleri serin ve nemli alanları tercih etmektedir. Amerikan Hamam Böcekleri ve Kalorifer Böceği erkekleri yüksek bir alandan süzülerek uçma yeteneğine sahipken Oryantal Hamam Böceklerinde kanatlar bu işlevi görmez. Genellikle karanlıkta hareket eden bu canlılar özellikle yarık ve çatlaklarda yaşamayı tercih ederler.

Hamam Böceği Türleri

Hamam Böceği türleri ,ev ve işyerlerimizde genellikle 4-5 farklı türde bulunur. Bu zararlılara karşı ilaçlama yaptırmadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli konu bu zararlı türünü doğru tanımlamaktır. Bulabildikleri her türlü gıda maddesi ile beslenebilen hamam böcekleri birçok mikroorganizmayı vücutlarında taşır ve insanlara hastalık bulaştırırlar. 47 farklı hastalık yapıcı mikroorganizmanın taşıyıcısıdır.

Alman Hamam Böceği (Blatella germanica)

Alman Hamam Böceği halk arasında Kalorifer böceği, Kakalak, Sarı böcek, olarak adlandırılan bu böcek, özellikle sıcak ve nemli yerlerde yaşamayı tercih eder. Hatalı yapılan ilaçlama uygulamaları ile evinizin veya işyerlerinizin genelini istila edebilirler. İlaçlamadan sonra ortalıkta bir süre gözükmeyen hamam böcekleri, birkaç ay sonra daha da yoğun şekilde istila etmeye devam ederler. Kalorifer böceği sorununuza kalıcı bir çözüm bulmak için Entofarma Haşere Kontrol Hizmetlerini arayınız.

Oryantal Hamam Böceği (Blatta orientalis)

Oryantal Hamam Böceği halk arasında Karafatma, Kara böcek olarak adlandırılır. Genellikle binaların zemin katları, aydınlıklar ve merdiven boşluklarında rastlanır. Bu zararlı türü istilasından tamamen kurtulmak için profesyonel bir ilaçlama ekibine ihtiyaç vardır. Zararlı istilasına uğramış alanlarda yapılacak spreyleme uygulamaları sorunu tamamen çözmeniz neredeyse imkansızdır. Kalıcı bir çözüm için Entofarma Haşere Kontrol Hizmetleri destek ekibinde başvurabilirsiniz.

Amerikan Hamam Böceği (Periplenata americana)

Halk arasında genellikle Oryantal Hamam Böcekleri ile karıştırılır. Bu türü diğer türlerden ayıran en temel fark, yüksek bir noktaya çıkarak süzülmeleridir. Tehlike durumunda yüksek bir noktadan süzülerek kısa mesafelere uçabilirler. Kalıcı mücadelesi oldukça güçtür. Amerikan Hamam Böceklerinin mücadelesinde zararlının biyolojisini bilmek oldukça büyük avantaj sağlar. Bu tür ile yaşadığının problemlere kalıcı bir çözüm bulmak için Entofarma Haşere Kontrol Hizmetlerine başvurun.

Kahverengi Çizgili Hamam Böceği (Supella longipalpa)

Kahverengi Çizgili Hamam Böcekleri çoğunlukla Kalorifer Böceği ile karıştırılır. Ülkemizde birçok tecrübeli ilaçlama servis teknisyeni bile Kahverengi Çizgili Hamam böceğinin varlığından habersizdir. Kalorifer böceğinden yaşayış ve birkaç morfolojik özelliği ile ayrılır. Bu zararlı türü ile ilgili sorunlarınıza kalıcı bir çözüm bulmak için Entofarma ilaçlama hizmetlerini arayabilirsiniz.

Hamam Böceği Zararları

Hamam Böceği zararları insanlar ile birlikte yaşamaya adapte olmuş canlılar olduklarından, özellikle bulaşıcı hastalıkları taşımaları ve bulaştırmaları ile insanlara en büyük zararı vermektedirler. Ancak insanlar üzerinde yarattıkları korku ve tiksinme güdüleri, hamam böceklerinin sadece hastalık taşımalarından ziyade insanlar üzerinde ruhsal bozukluklar yaratmasına da neden olmaktadır. Genellikle kirli alanlarda yuvalanan ve yaşayan bu zararlıların, tükettikleri gıda miktarı oldukça düşüktür. Ancak tükettikleri yanında kontamine ettikleri gıda ve yüzeyler oldukça fazladır.

Bünyelerinde 47 farklı hastalık yapıcı mikroorganizmayı taşıyan bu canlılar temas ettiğimiz hemen hemen her yüzeyde gezinirler. Dolaştıkları yüzeylere dışkılarını ve salgılarını bulaştıran bu canlılar insanlar için oldukça tehlikeli hastalık etmenlerini bünyelerinde taşırlar. Kirli su boruları, tuvaletler, çöp alanları gibi bölgelerden aldıkları mikroorganizmaları, gıdalarımıza ve kullandığımız eşyalarımıza bulaştırırlar.

Bu canlılar, bulaştırdığı hastalık, mikroorganizmalar ve rahatsızlıklar ile insanları tehdit etmektedir. Bağışıklık sistemi direnci düşük olan insanlarda, bulaşıcı hastalıkların yanı sıra astım ve solunum yolu hastalıklarının tetikleyicisi olabilirler.

E.coli, Salomonella, Gastro-enteritis, Tifo, Gıda zehirlenmeleri, Dizanteri, Hepatit B virüsü taşıdıkları hastalık yapıcı mikroorganizmalardan bazılarıdır. Özellikle yaşlı ve çocuklarda alerjik reaksiyona neden olabilirler. Bağışıklık sistemi zayıf olan insanlarda, bulaşıcı hastalıkların yanı sıra astım gibi rahatsızlıklarında tetikleyebilirler.

Hamam Böceği Zararları

Hamam Böceği Mücadelesi

Hamam Böceği ile mücadelede en önemli nokta istila eden türün doğru belirlenmesidir. Bu canlının en karakteristik özelliklerinden bir tanesi çok hızlı üreme kapasitesine sahip olmalarıdır. Mücadele çalışmalarına, böcekler göz ile görülmeden başlanması gerekir. Zararlılar gözle görülmeye başlandığında aslında oldukça geç kalınmış olacaktır. Peki evimizde mücadele çalışmalarına başlamaya nasıl karar verebiliriz? Özellikle zararlıların izlerini tespit etmemiz bu noktada oldukça önemlidir.

Genellikle bu canlı türü ile savaşımda ilk akla gelen mücadele şekli ilaçlamadır. Ancak tecrübeli ilaçlama uzmanları bile ilk ilaçlama uygulamasında Hamam böceklerinin sadece %90 ını yok edebilirler. Bu sebeple bu zararlı türü ile savaşımda entegre mücadele yöntemlerinin uygulanması gerekir. Hamam böcekleri Kontrol altına alınmaz ise evlerinizi ve hatta binalarınızın genelini çok kısa bir sürede istila edebilirler. Bunun yanında acemice yapılan ilaçlama uygulamaları da tüm binanın bu zararlılar tarafından istila edilmesine neden olacaktır.

Hamam Böceği İlacı

Hamam Böceği ilacı tercihi, haşere popülasyonunun yoğunluğu, istila edilen bölgenin yapısal özellikleri ve hamam böceği türü gibi kriterler göz önünde bulundurularak yapılmalıdır. Kullanılacak ilaçların farklı formülasyonlarda bulunması yukarıda sayılan durumlarda ilaçlama servis uzmanının başarısını arttıracak en önemli etkenlerden birisidir.

Kısacası ilaçlama için tercih edilecek Hamam Böceği ilacı, bazı kriterlere göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca ilaçlar doğru uygulama yöntemleri ve uygun takvimde kullanıldığı takdirde Hamam Böceği sorununuzu hızlı bir şekilde ortadan kaldıracaktır. Ülkemizde Sağlık Bakanlığından Biyosidal ruhsatlı böcek ilaçları birkaç farklı formülasyonda bulunur.

  • Hamam Böceği Jel ilaçlar
  • Mikro kapsül ilaçlar
  • Islanabilir Toz ilaçlar
  • Süspansiyon Konsantre ilaçlar
  • Emülsiyon Konsantre ilaçlar
  • Granül ilaçlar

Jel Hamam Böceği İlaçları

Hamam Böceği İlacı Jel uygulaması özellikle kalorifer böceği mücadelesinde oldukça başarılı bir uygulamadır. Hamam Böceği Jeli içerdiği cezbedici maddeler ve koku sayesinde zararlıları hızla çeker. Ortamda bulunan alternatif gıda kaynakları jel yemin performansında düşüşe neden olabilir. Jel yem ile beslenen zararlılar genellikle ilk 15 dakika içinde ölmeye başlarlar. Jel yem tüketen zararlılarda istemsiz hareketler ve düzensiz yer değiştirmeler gözlenir.

Jel yem uygulamaları insanlar ve diğer memeliler açısından oldukça güvenli bir yöntemdir. Uygulanan ilaç dozu insanlar ve diğer memeliler için bir risk oluşturmaz.

Hamam Böcekleri zamanlarının çoğunu yuvalarında geçirdiklerinden jel yemin böceklerin ulaşabileceği alanlar uygulanması gerekir. Kaliteli Jel yem uygulamaları ısı, nem ve diğer çevresel şartlara karşı oldukça dirençlidir. Entofarma jel yem uygulamalarında Dünyanın en etkin jel yemini tercih etmektedir.

Jel yem uygulamalarında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri, yanlış jel yem tercihidir. Perakende satış noktalarında oldukça fazla marka ve çeşitte ürün bulunması tüketicilerin kafasını karıştıran en büyük sorunlardan biridir. Her jel yem aynı etkiyi göstermeyecektir. Fiyat – Fayda dengesi özellikle üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

Hamam Böceği ilaçlamasında en etkili hamam böceği ilacı hangisi? sorusuna verilecek en iyi cevap; Jel yem dir. Uzun vadeli ve kalıcı bir hamam Böceği kontrolü için doğru ürünün tercih edilmesi ve profesyonel bir uygulama sizin zamandan ve paradan tasarruf yapmanıza yardımcı olacaktır.

Artık sizin bölgenizde de profesyonel Entofarma Servis uzmanları çalışıyor. Türkiye’de 2.000 kurumsal müşterimizin aldığı, kaliteli haşere kontrol hizmetinden sizde faydalanın.

Sizin için Türkiye genelinde en etkin hamam böceği ilaçlama çözümlerini geliştiriyoruz. Profesyonel haşere kontrol servisi, raporlama hizmeti, ilaçlama konuları hakkında bilgi almak ve ücretsiz ön inceleme için 444 37 00 numaralı telefon hattını kullanarak hemen şimdi Entofarma müşteri hizmetlerini arayın.

Kalorifer Böceği Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hamam Böcekleri ile ilgili bütün sorularınız için 444 3 700 numaralı hattımızdan bizi arayabilirsiniz.

Hamam Böceği İçin En Etkili İlaç Hangisidir?

Hamam Böceği mücadelesinde kullanılacak kimyasal uygulamalarda tek bir yöntem veya böcek ilacı genellikle başarılı olmaz ya da sorunun çözümü daha uzun zaman alır. Bu noktada Entofarma’dan alacağınız Hamam Böceği kontrolü, size zaman ve para tasarrufu sağlayacaktır. Ancak yine de bireysel mücadele yapacaksanız jel yem uygulamaları hem daha pratik hem de daha etkindir. Jel yem ilaçların fiyatları diğer böcek ilaçlarına oranla biraz yüksek görülebilir. Ancak kalıcılıkları ve sorunu çözmeleri açısından oldukça iyidirler.

Hamam Böceği Nasıl Yok Edilir?

Hamam Böceği nasıl yok edilir? sorusunun karşılığı Entofarma için oldukça basit, ancak profesyonel bir yaklaşım gösteremeyen ilaçlama şirketleri açısından da oldukça zor bir durumdur. Öncelikle zararlı türünün tespiti önemlidir. Zararlı türü tespit edildikten sonra zararlının oluşmasına etki eden kök nedenler bulunup ortadan kaldırılmalıdır.

Dünya geneline yayılmış ve neredeyse yenilmez bu zararlı türü ile mücadele ederken profesyonel bir göz ve bakış açısı oldukça faydalı olacaktır. Zararlı sorunun bulunduğu alandaki yalıtım, hijyen, depolama, çapraz bulaşma ve sanitasyon eksiklikleri mutlaka kontrol edilmelidir. Hamam Böcekleri ile mücadelede doğru ilaçlama yöntemlerini kullanmak için zararlının yaşayışı ve alışkanlıklarını çok iyi bilmek gerekir.