Blog

Otellerde Haşere Kontrol

Otellerde Haşere Yönetimi

Otelde Haşere Kontrol Sistemi

Otellerde haşere kontrol faaliyetlerinin hedefi erken teşhis ve risk analizidir. Bu sebeple oteller için haşere önleme hizmeti, haşere kontrol hizmetinden çok daha önemlidir. Yani ilaçlama şirketinin hedefi muhtemel haşere risklerini önceden tespit etmek ve gerekli önlemlerin alınmasını sağlamaktır.

Otellerde Uyguladığımız Haşere Kontrol Programları

Bir otel için en önemli kriter, misafirlerine yaşatmış olduğu deneyim ve memnuniyettir. Misafirlerin kalbine giden yolun, kaliteli hizmet ve temizlikten geçtiği bir gerçektir. Konaklama esnasında karşılaşacak küçük bir haşere sorunu, yapılan tüm emeğin bir anda boşa gitmesine neden olacaktır. Bu sebeple otellerde, haşere ve kemirgen oluşmasına neden olacak bütün faktörler önceden belirlenmiş ve önlenmiş olması gerekmektedir. Bu sayede misafirlerinizin bir haşere problemi ile karşılaşma riski azalacaktır. Entofarma’nın otellerde haşere kontrol programı tecrübeli Servis uzmanları tarafından profesyonelce uygulanır. Sizde otellerde haşere kontrol programımız hakkında bilgi almak için bizi şimdi arayın.

Otellerde Haşere Kontrol Alanları

Entofarma otel ve turizm tesislerini, haşere kontrol yönetimi açısından dört ana başlık altında incelemektedir.

Housekeeping Alanları

Housekeeping veya diğer adıyla kat hizmetleri bölümü, bir otelin hemen hemen bütün alanlarında 24 saat hijyen ve temizlikten sorumludur. Lobby, odalar, restoranlar, depolama alanları, ofisler ve diğer genel alanlar, kat hizmetleri bölümünün kontrolü altındadır. Oldukça geniş bir alanda yürütülen haşere kontrol faaliyetlerinin takip edilmesi ve belli bir programda uygulanabilmesi de bu sebeple oldukça zordur. Bu sebeple bu departmana bağlı bölümlerde yürütülecek haşere kontrol faaliyetleri belirli bir plan dahilinde ve mevsimsel riskler de göz önünde bulundurularak hazırlanmalıdır. Genel olarak housekeeping alanlarında, Kemirgen, yürüyen haşere ve uçan haşere riskleri ile karşılaşılmaktadır.

Mutfak ve Restoran ve Gıda Depoları

Bir otelin haşere ve kemirgen aktivitesi açısından en riskli alanları bu bölümlerdir. Genellikle haşereler bu alanlardan giriş yapan ürün ve malzemeler ile işletmeye gelmektedir. Bu sebeple aslında haşere kontrol prosedürleri açısından oldukça kapsamlı kuralların uygulanması gerekli alanlardır.

Teknik Alanlar

Teknik alanlar klima santralleri, makine odaları, atölyeler ve diğer teknik depo ve alanları kapsamaktadır. Genellikle sessiz ve insanların sıkça uğramadığı bu alanlar özellikle kemirgenler ve Amerikan Hamam Böceği açısından yuvalanma bölgesine dönüşebilir. Bu sebeple oldukça detaylı gözlem yapılması gerekli bölümlerdir. Gözden kaçırılan haşere riski veya bir aktivite misafir alanlarına bu bölgelerden dağılabilir.

Dış Alanlar

Bahçe, havuz, otoparklar ve yeşil alanları içine alan bu bölgeler kemirgen, uçan haşere ve ara sıra istila eden türler açısından oldukça risklidir. Dış alanlarda etkin bir kemirgen kontrol sisteminin yanında düzenli olarak risk analiz raporlamaları yapılmalıdır.

Dış Alanlar

Otellerde Risk Yaratan Zararlı Türleri

Fare türleri; Göçmen sıçan, Ev faresi, Çatı sıçanı ve Tarla fareleri
Hamam böceği türleri; Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, Oryantal hamam böceği, Kahverengi bantlı hamam böceği
Sinek türleri; Karasinekler, Meyve sineği, Sivrisinekler, Tatarcık, Ev sineği, Gal sinekleri, Drenaj Sinekleri, Titrek sinekler, Mezbaha sineği
Arılar, Gece kelebekleri, Karıncalar, Tespih böceği, Kulağakaçan, Gümüşçün, Örümcekler, Çıyanlar, Salyangoz, Akrep
Parazitler; Pire, Tahtakurusu, Kene, Deri böceği, Mite veya Toz akarları, Toz böceği
Tekstil zararlıları; Halı böceği, Kürk güvesi, Halı güvesi, Yün güvesi, Elbise güvesi

Kullandığımız Haşere Kontrol Malzemeleri

 • Kemirgen yemleme istasyonları
 • Kemirgen canlı yakalama üniteleri
 • Kemirgen yaylı kapanlar
 • Feromonlu güve tuzakları
 • Ultra viole ışıklı sinek tuzakları (Yapışkan plakalı) ILT (Insect Light Trap)
 • Feromonlu böcek monitörleri

Otellerde Uyguladığımız Hizmet Türleri

 • Kemirgen Mücadelesi
 • Yürüyen Haşere Mücadelesi
 • Uçan Haşere Mücadelesi
 • Depolanmış ürün zararlıları Mücadelesi
 • Dezenfeksiyon
 • Kuş Mücadelesi

Otellerde Raporlamalarımız

 • Standart hizmet dosyası
 • Aktivite Analizleri
 • Sanitasyon Raporlaması
 • Dönemsel Risk Analizleri
 • Zararlı Kayıt Raporlaması

Otellerde Haşere Kontrol Prosedürleri

Yirmi dört saat aktif olarak çalışan bir işletmede entegre haşere kontrol programlarını profesyonelce uygulamanın çeşitli zorlukları olsa da Entofarma’nın otellere özel hazırlamış olduğu pest kontrol programları tüm ihtiyaçlarınızı eksiksizce karşılayacaktır. Otellerde entegre haşere kontrol programlarının uygulanmasında bazı özel prosedürlere mutlaka uyulması gerekmektedir. Bu neden ile haşere kontrol prosedürleri özel hizmet sözleşmeleri ile belirlenmeli ve kayıt altına alınmalıdır.