Blog

Mermi Karıncaları

Mermi Karıncaları

Mermi Karıncası Nedir?

Mermi Karıncaları, böcek dünyasının en acı veren zehirlerinden birine sahiptir. Karıncalar böcek dünyasının en ilginç üyelerinden bir tanesidir. Çok farklı yaşam koşullarına uyum sağlamaları, Dünya’nın hemen hemen her bölgesinde yaşayabilmeleri, onları neredeyse yok edilemez hale getirmektedir. Dünya üzerinde oldukça geniş bir dağılım gösteren karıncalar, yağmur ormanlarından çöllere kadar oldukça farklı iklim şartlarına uyum sağlamamışlardır. Bu yetenekleri sayesinde karıncalar insanların yaşadıkları ve tarım yaptıkları alanları işgal etmişlerdir. Çoğu zaman insanlar karıncalarla mücadele konusunda çaresiz kalmışlardır.

Mermi Karıncaları Hakkında Genel Bilgiler

Mermi Karıncaları, insanlarla karşılaştıklarında zehirleri sayesinde oldukça ciddi tehlikeler yaratabilirler

Taksonomik Bilgiler

Mermi karıncası, Mermi Karınca

Latince adı: Paraponera clavata

Takım: Hymenoptera

Familya: Formicidae

İngilizce adı: Bullet ant

Mermi Karıncaları Genel Özellikleri

Böcekler dünyasının en acılı zehri ve acısına sahip Mermi karıncaları oldukça tehlikeli bir türdür. Dünya üzerinde Güney Amerika da yaşayan bu karınca türünün işçileri 2-2,5 cm büyüklüğündedir. Renkleri genellikle koyu kahverengiden, kırmızımsı siyaha kadar değişiklik göstermektedir. Vücutları üzerinde altın rengi kıllar mevcuttur. Bu kıllar vücudun genelinde ve bacaklarda mevcuttur. Genellikle ağaçların dip kısmında yuvalarını oluştururlar. Avcı olan bu türün, diğer böcek türleri, küçük sürüngen ve memelileri de avladıkları tespit edilmiştir. Güney Amerika yerlileri bu tür ile çeşitli ayinler yaptıkları bilinmektedir.

Mermi Karıncaları Biyolojisi

Mermi karıncaları koloniler birkaç yüz bireylerden oluşur ve genellikle ağaçların dip kısımlarında yuvalanmaktadırlar. İşçi karıncalar gıda olarak genellikle, böcekler, bitkisel nektarlar ve diğer küçük canlılar ile beslenirler. Her kolonide bir adet kraliçe karınca mevcuttur. Kraliçe çiftleşme uçuşu sonrası kolonisini oluşturur. Koloniler birkaç yüz bireyden oluşur. Bu tür ülkemizde bulunmamaktadır.

Mermi Karıncaları Biyolojisi

Mermi Karıncaları Mücadelesi

Ülkemizde bulunmayan bir türdür. Tropikal iklimde yaşayan bu tür, insanların yaşadığı alanlarda bulunmadığı için herhangi bir mücadele yöntemi geliştirilmemiştir. Genellikle karınca akvaryumlarında hobby amacıyla yetiştirilen bu tür, oldukça rağbet görmektedir.