Blog

Küçük Hamam Böceği

Küçük Hamam Böceği

Küçük Hamam Böceği Nedir?

Küçük Hamam Böceği, evlerimizde yaşamayan Hamam Böceği türlerinden biridir. Genel olarak çayır ve yeşil alanlarda yaşayan bu türe kısaca bir göz atalım.

Küçük Hamam Böceği Hakkında Genel Bilgiler

Taksonomik Bilgiler

Küçük Hamam Böceği

Latince adı: Ectobius panzeri

Takım: Dictyoptera

Familya: Blattellidae

İngilizce adı:  Lesser cockroach

Küçük Hamam Böceği Genel Özellikleri

Küçük hamam böceği, yaklaşık 6-8 mm boyundadır. Görünüm olarak esmer hamam böceğine oldukça benzemektedir. Ancak adından da anlaşılacağı üzere, küçük hamam böceği türünün boyutları, Esmer hamam böceğine oranla daha küçüktür. Küçük hamam böceği daha çok Avrupa’nın doğusunda ve iç bölgelerinde yaygın olarak gözlemlenir. Renkleri genellikle koyu kahverengidir. Vücut üzerinde siyah lekeler gözlemlenir. Bazen sarımsı kahverengi ve soluk kirli sarı renkleri de gözlemlenir. Erkeklerin kanatları vücudun tamamını kaplar, Dişilerde kanat vücudun yarısına kadar gelir. Erkek Hamam böceklerinin uçma yetenekleri oldukça gelişmiştir. Genelde dış alanlarda yaşayan bu hamam böceği türü çayır ve yeşil alanlarda yaşamayı tercih eder. Ancak sayılarının, ormanlık ve fundalık alanlarda da artış gözlendiği tespit edilmiştir. Omnivor olan bu Hamam böceği türünün erkeklerinin, sıcak havalarda uçuş yaptıkları gözlemlenir.

Küçük Hamam Böceği Ne Yer?

Küçük Hamam böceği, özellikle nem oranı yüksek, yeşil alanlarda yaşar, hem bitkisel hem de hayvansal gıdalar ile beslenir. Genellikle bitki ve bitki atıkları ile beslenirler. Orman ve bahçe zeminlerinde bulunan çürümüş bitkisel atıklar la da beslenirler. Aynı zamanda, böcek ölüleri ve diğer organik atıklarla beslendikleri de gözlenmiştir.

Küçük Hamam Böceği Biyolojisi

Küçük Hamam Böceği nin uçma yeteneği oldukça gelişmiştir. Bu türün erkekleri Mayıs ayında üreme için faaliyete geçerler. Oranlık ve yeşil alanlarda yaşayan bu hamam böceği türünde yarı başkalaşım gözlenir. Çiftleşme sonrası dişi hamam böceği bir yumurta kapsülü oluşturur. Bu yumurta kapsülünde olgunlaşan yumurtalardan nimf ler çıkar. Her yumurta kapsülünden yaklaşık 30 nimf çıkar. Bu hamam böceği türünün üremesi genellikle Mayıs ve Eylül ayları arasında gerçekleşir. Hava şartları müsait olduğu sürece üreme devam eder. Yaklaşık 5-6 gömlek değiştiren hamam böceği nimfleri, hava sıcaklıkları düştüğünde diyapoz haline geçerler. Kışı ergin veya yumurta kapsülü şeklinde geçiren bu tür genellikle ağaç ve bitki kalıntıları arasında buldukları koruyucu alanlarda kışı geçirir.

Küçük Hamam Böceği Zararları

Genellikle dış alanlarda yaşayan Küçük hamam böceği, nadirde olsa yaşam alanlarında gözlenir. Genellikle bitkisel ve organik atıklar ile beslenen bu hamam böceği türünün ekonomik bir zararı bulunmamaktadır.

Küçük Hamam Böceği Zararları

Küçük Hamam Böceği Mücadelesi

Küçük Hamam Böceği, henüz ülkemizde tespit edilmemiştir. Özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Hamam böcekleri oldukça hızlı üreme kapasitesine sahip böceklerdir. Kontrol altına alınmadıklarında sayıları, birden bire yüzbinleri bulabilir. Bu yüzden hamam böceklerinin izleri veya kendilerini ilk görüldüklerinde vakit kaybetmeden mücadeleye başlanması gerekmektedir. Bu böcekler, görüntülerinin yaratmış olduğu rahatsızlıkların yanı sıra,  alerji ve astım gibi hastalıklara da neden olabilirler. Ev ve dış alanlarda bulunan, kanalizasyon, çöp ve tüm kirli alanlarda dolaştıkları için birçok hastalık yapıcı mikroorganizmayı bünyelerinde taşırlar. Hamam böceği sorunlarına, kesinlikle entegre haşere kontrol yönetim prensipleri ile yaklaşılması gerekir.

Küçük Hamam Böceği İle Kültürel Mücadele

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan Küçük Hamam böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ülkemizde herhangi bir mücadele yapılmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Herhangi bir zararlı türü ile savaşımda en etkin yöntem, o zararlının yaşam koşullarını istemeyeceği şekilde değiştirmekten geçmektedir. Küçük Hamam böceği kontrolüne bahçe ve bitki bulunan alanlardan başlanmalıdır. En etkin korunma yöntemi, bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir. Ayrıca binalara giriş yapabileceği özellikle çatı vb. alanlardaki, yarık, çatlak vb. yalıtım eksikliklerinin izole edilmesi gerekir.

Küçük Hamam Böceği İle Fiziko-Mekanik Mücadele (Hamam Böceği Tuzakları)

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan bu hamam böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Hamam böcekleri tüm dünyada kentsel haşere sorunlarının başında gelmektedir. Bu yüzden hamam böceği mücadelesinde oldukça farklı mücadele yöntemleri ve ilaçlar geliştirilmiştir. Hamam böceği mücadelesinde kullanılan en etkin yöntemlerden biri de feromonlu tuzaklardır.

Küçük Hamam Böceği Mücadelesinde Feromonlu Yapışkan Tuzaklar

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan bu hamam böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Özellikle yapışkan plakalı ve feromonlu tuzaklar hamam böceği mücadelesinde etkin olarak kullanılmaktadır. Bu tuzaklar iki bölümden oluşur. Birinci bölüm, böceği tuzağa çeken koku tableti veya bölümüdür. İkinci bölüm ise tuzağa gelen böceğin yapıştığı yapışkan plakadır. Bazı modellerde koku, yapışkan plaka üzerine emdirilmiş de olabilir. Tuzak, hamam böceklerini cezbeden çeşitli kokuları taklit etmekte ve böceği tuzağa çekmektedir. Kokuya gelen böcekler yapışkan plakalar üzerine yakalanmaktadırlar.  Hamam böceği sorunu bulunan alanlar, inceledikten sonra, belirlenecek mücadele programına uygun olarak, yapışkan ve feromonlu tuzaklar kullanılabilir. Hamam böceklerinin çok hızlı üreme kapasitesine sahip oldukları düşünülür ise tuzaklarda yakalanan onlarca böceğin oldukça önemli olduğu anlaşılacaktır.

Küçük Hamam Böceği İle Biyolojik Mücadele

Küçük Hamam Böceği mücadelesinde, diğer Hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Hamam böceği mücadelesinde, doğal düşmanlar korunmalı ve kullanılacak diğer mücadele yöntemleri bu canlılara zarar verilmemesine özen gösterilmelidir. Özellikle kimyasal mücadele uygulamalarında sadece hamam böceklerine yönelik geliştirilmiş spesifik böcek ilaçları tercih edilmelidir. Hamamböceklerinin doğal düşmanları arasında, kertenkeleler, kurbağalar, serçe vb. küçük kuşla, bulunmaktadır. Uygulanacak diğer mücadele yöntemlerinin, bu canlılara zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Mücadeleye başlamadan önce mutlaka Entofarma uzmanlarına başvurun ve bilgi alın.

Küçük Hamam Böceği İle Kimyasal Mücadele (Hamam Böceği İlaçlama)

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan bu hamam böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Özellikle binalara giriş yapma riski bulunan alanlarda kimyasal mücadele yapılabilir. Kimyasal mücadeleye başlamadan önce bir uzmandan mutlaka bilgi alınmalıdır. Hamam böceği mücadelesinde, mücadele programı baştan belirlenmelidir. Yapılacak hatalı kimyasal uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Hatalı ilaçlama çalışmaları hamam böcekleri üzerinde böcek ilaçlarına karşı direnç gelişimine neden olabilir. Hamam böceği ilaçlama çalışmalar yıl boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Küçük Hamam Böceği İle Mücadelede Kullanılan Hamam Böceği İlacı Çeşitleri

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan bu hamam böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Hamam böceklerine yönelik yapılan ilaçlama çalışmalarında kullanılacak, farklı formulasyonlarda Hamam böceği ilaçları bulunmaktadır. Bu ilaçlar, hamam böceği istilasının büyüklüğü, yuvalandıkları alanın özellikleri, istila da bulunan hamam böceği türü gibi özellikler göz önüne alınarak, doğru şekilde tercih edilmelidir. Şayet bu hamam böceği ilaçları doğru takvimde ve güvenli bir şekilde kullanılır ise hamam böceği sorunları hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilir.

Küçük Hamam Böceği Mücadelesinde Hamam Böceği Jeli Kullanımı

Küçük Hamam Böceği henüz ülkemizde tespit edilmemiş bir türdür. Özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Jel yem Hamam böceği ilaçları içerdikleri cezbedici maddeler ve feromon lar sayesinde hamam böceği sorunlarını kontrol altına almakta oldukça başarılı olmuştur. Ancak piyasada oldukça fazla çeşit jel yem hamam böceği ilacı bulunması bu noktada tüketicinin aklını karıştırabilir. Hamam böceği jeli, hamam böceği mücadelesinde en etkili hamam böceği ilacı hangisi? Sorusuna verilecek en iyi cevaptır.  Hızlı ve kalıcı çözüm için doğru ürünün seçilmesi, hamam böceği sorunun çözülmesinde oldukça etkili olacaktır. Jel hamam böceği ilaçları, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde daha fazla cezbedicidir. Hamam böceklerinin gözlemlendikleri alanlarda yeterli miktarda kullanılabilir. Jel yem ilaçlar uygulama maliyeti olarak diğer böcek ilaçlarına oranla biraz yüksektir. Ancak kalıcılıkları daha fazladır. Hamam böceği mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir.

Küçük Hamam Böceği Mücadelesinde Granül Hamam Böceği İlaçlarının Kullanımı

Henüz ülkemizde tespit edilmemiş olan Küçük hamam Böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Granül böcek ilaçlarının, ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak hamam böceği mücadelesinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Kalıcılık ve etkileri açısından oldukça başarılı böcek ilaçlarıdır. Eğer hamam böceklerinin yuvası tespit edilebiliyorsa, yuva etrafında ve hamam böceklerinin gezindikleri alanda oldukça iyi sonuç verecektir. Mücadele uygulanacak ilaçlama programı içerisinde bulunmasında fayda vardır.

Küçük Hamam Böceği Mücadelesinde Toz Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Ülkemizde tespit edilmemiş olan bu Küçük hamam Böceği türü özellikle çayır ve ormanlık alanlarda bulunur. Ekonomik bir önemi bulunmadığı için ülkemizde bir mücadele şeklide bulunmamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Toz ilaçları kullanmadan önce mutlaka iyi bir inceleme ve gözlem yapılmalıdır. Hamam böceklerinin yuvalanma alanlarında kullanılabilir. Toz ilaçlarda özellikle etken madde seçimine dikkat edilmelidir. Bu formulasyondaki böcek ilacını kullanmadan önce Hamam böceklerinin gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Bu formülasyon ve uygulama yöntemi, ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Toz ve ıslanabilir toz böcek ilacı formülasyonları profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalıdır. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Küçük Hamam Böceği Mücadelesinde Kalıcı Hamam Böceği İlacı Kullanımı

Ülkemizde ekonomik bir önemi bulunmadığı Küçük Hamam Böceği mücadelesi de yapılamaktadır. Diğer hamam böceği türlerinde kullanılan mücadele yöntemleri uygulanabilir. Hamam böceği ilaçlamasında Residuel (kalıcı)  böcek ilaçlarının kullanılması bu konuda bilgi ve tecrübe gerektiren bir çalışmadır. Uygulama doğru şekilde yapılır ise, oldukça başarılı sonuçlar verebilir. Ancak hatalı uygulamalar, hamam böceği istilasının daha da artmasına neden olabilir. Residuel sıvı ilaçlama hamam böceklerini gözlemlediğiniz alanlarda ve gezindikleri yüzeylerde kullanılabilir. Hedef dışı organizmalara zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Genel ilaçlama uygulamaları yerine bölgesel uygulamalar tercih edilmelidir. Hamam böceklerine karşı kullanılacak, ilaçlama çalışmalarında entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir. Küçük hamam Böceği türüne karşı özellikle evin çevresi ve peyzaj alanlarında sprey ilaçlama uygulaması tercih edilmelidir.