Blog

Arjantin Karıncası

Arjantin Karıncası

Arjantin Karıncası Nedir?

Arjantin Karıncası, oluşturduğu koloniler ve aralarındaki iş bölümü ile bizleri kendisine hayran bırakır ancak, ürünlerimiz ve bizler için oldukça can sıkıcı sorunlar meydana getirebilir. Arjantin karıncası, büyük koloniler halinde ve onlarca koloni bir arada yaşayan bir karınca türüdür.

Arjantin Karıncası Hakkında Genel Bilgiler

Taksonomik Bilgiler

Arjantin Karıncaları

Latince adı: Linepithima humile

Takım: Hymenoptera

Familya: Formicidae

İngilizce adı: Argentina Ant

Arjantin Karıncası Genel Özellikleri

Arjantin karıncası işçileri 2-3 mm uzunluğundadır. Renkleri açık kahve ve koyu kahve arasındadır. Parlak ve bazen siyaha yakın renklerde olabilir. Tarımsal alanlarda ciddi zararlar verebilirler. Bu Karınca türü hem etçil hem de otçuldur. Yaz aylarında temel beslenme kaynakları yaprak bitlerinin oluşturduğu şekerli sıvılardır. Bu yüzden özellikle kültür ve süs bitkileri yaz aylarında istila ile karşı karşıya kalır. Genellikle istilacı bir türdür. Yaşadıkları alanlarda diğer karınca türlerinin yaşamasına müsaade etmezler. Yaprak bitleri atıklarının dışında, ölü böcekler ve hemen hemen her şey ile beslenirler. Bu tür özellikle yaz aylarında evlerde sıklıkla görülürler.

Arjantin Karıncası Biyolojisi

Arjantin karıncası genellikle dış alanda, derin olmayan yuvalar oluşturur. Yuvalarını kaya ve taşların altında, duvar yarık ve çatlaklarında ve bu gibi her yerde yapabilirler. Üremelerini genellikle yuvada gerçekleştirdiklerinden, bir üreme uçuşu yapmazlar.  Üreme genellikle baharda (Nisan – Mayıs) aylarında gerçekleşir. Yumurta-Larva-Pupa dönemi yaklaşık 60 günlük bir zaman diliminde gerçekleşir. Çok hızlı bir üreme kapasitesine sahip olan bu türler birkaç koloni bir binada yaşayabilir. Birden fazla kraliçe bulunur.

Arjantin Karıncası Biyolojisi

Arjantin Karıncası Mücadelesi

Arjantin Karıncası mücadelesi de, dört ana başlık altında incelenmektedir. Karınca mücadelesinde başarılı olmak ve kesin sonuç almak için, tüm mücadele yöntemlerinin birbiri ile entegre bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Arjantin Karıncası İle Kültürel Mücadele

Yapılacak olan Kültürel mücadelede çalışmalarında hedef, besin kaynaklarının ortadan kaldırılması olmalıdır. Kolonilerinin devamını sağlamak için, besin ve gıda maddesi aramak olan, işçi karıncalar, açıkta bıraktığımız veya etrafa dökülen gıda maddeleri sayesinde yaşadığımız ortamlara yerleşebilirler. Bu yüzden Karınca mücadelesinde en etkin korunma yöntemi bu gıda maddelerinin ortadan kaldırılmasıdır. Hijyen ve temizlik bu açıdan oldukça önemlidir. Ev ve çalışma alanlarına girmemeleri için yalıtım eksikliklerinin giderilmesine özen gösterilmelidir.

Arjantin Karıncası ile Fiziko-Mekanik Mücadele

Karınca tuzakları aslında ev ve işyerlerindeki karınca mücadeleleri için oldukça elverişli mücadele yöntemlerinden biridir. Karıncalarla mücadelede kullanılan kapan türleri bulunsa da ülkemizde karıncalara karşı geliştirilmiş ruhsatlı bir kapan türü bulunmamaktadır. Mücadele edilecek alanda, gerekli inceleme yapıldıktan sonra, belirlenecek mücadele stratejisine göre, bölgesel olarak yapışkan tuzaklar tercih edilebilir.

Arjantin Karıncası ile Biyolojik Mücadele

Arjantin karıncası mücadelesinde doğal düşmanlar korunmalı ve kullanılacak diğer mücadele yöntemleri bu canlılara zarar verilmemelidir. Özellikle yaprak bitlerinin bitki üzerinde bıraktıkları şekerli atıklar ile beslendikleri için, yaprak biti mücadelesi önem kazanmaktadır.

Arjantin Karıncası ile Kimyasal Mücadele

Tüm haşerelerle mücadeleye başlamadan önce yapıldığı gibi, bu tür ile yapılacak mücadele stratejisi baştan planlanmalıdır. Bu türe ait koloniler oldukça agresif ve işgalci bir yapıya sahip olduğu için, hedef koloninin tamamen ortadan kaldırılması üzerine kurulmalıdır. Yapılacak eksik ya da yanlış uygulamalar, kimyasal mücadelenin başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olabilir. Kimyasal mücadele hava şartları ve iklim koşulları uygun olduğu sürece her zaman yapılabilir.

Arjantin Karıncası ile Mücadelede Kullanılan Karınca İlacı Çeşitleri

Yapılacak kimyasal mücadele çalışmalarında, farklı formulasyonlarda Karınca ilacı çeşitlerinin, birbirleri ile entegre şekilde kullanılması tercih edilmelidir. Mücadele yapılacak alanın özellikleri ve şartlarına göre kimyasal yöntem ve farklı ilaç tercihleri bazı avantajlar kazandıracaktır.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Jel Yem Karınca İlacı Kullanımı

Jel yem formulasyonundaki Karınca ilacı, özellikle yoğun aroma içermesi sayesinde karıncalar için daha fazla cezbedicidir. Karıncaların dolaştıkları ve gıda aradıkları alanlarda kullanılabilir. Uygulama maliyeti diğer yemlere oranla biraz yüksek olabilir. Karınca mücadelesinde en başarılı yöntemlerden biridir. Bu tür ile yapılan kimyasal mücadelede mutlaka kullanılmalıdır.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Granül Karınca İlacı Kullanımı

Ülkemizde yaygın bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Ancak karıncaların yemi alması ve taşıması ile tüm karınca kolonisi üzerinde etkili olan bir karınca ilacı formulasyonudur. Hedef dışı canlılara zarar verme ihtimali düşük olan alanlarda tercih edilebilir.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Toz Karınca İlacı Kullanımı

Karıncaların gezinme veya yuvalanma alanlarında kullanılabilir. Bu ilacı kullanmadan önce Karınca yuvalarının, gezindiği ve dolaştığı alanların tespit edilmesi gerekir. Ülkemizde çok fazla kullanılmamaktadır. Profesyonel haşere kontrol uzmanları tarafından kullanılmalı ve tercih edilmelidir. Bu yöntem hedef dışı canlılara ve insanlara da zarar vereceğinden bireysel mücadelede önerilmemektedir.

Arjantin Karıncası Mücadelesinde Residuel Sıvı İlaçların Kullanımı

Karıncaları gözlemlediğimiz, gezinme ve yürüme alanlarında kullanılabilir. Kalıcı etkili sıvı ilaçlama sonucunda, işçi sayısında azalma ve koloni üzerinde stres oluşacağı unutulmamalıdır. Bu kimyasal uygulama sonrası genelde işçi bireyler, etkilendiği için tam bir sonuç almak neredeyse mümkün değildir. Kalıcı ilaçların kullanılması kimyasal mücadele stratejisi içerisinde mutlaka bulunmalıdır. Karıncalarla kimyasal mücadelede entegre bir kimyasal mücadele stratejisi tercih edilmelidir.