Blog

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği

Amerikan Hamam Böceği Nedir?

Amerikan Hamam Böceği oldukça büyük vücut yapısı ile diğer Hamam Böceği türlerinden kolaylıkla ayrılır. Rahatsız edildiklerinde kısa mesafelere uçma yeteneğine sahiptirler.

Amerikan Hamam Böceği Hakkında Genel Bilgiler

Taksonomik Bilgiler

Amerikan Hamam Böceği

İngilizce adı: American cockroach

Latince adı: Periplaneta americana

Takım: Dictyoptera

Familya: Blattellidae

Amerikan Hamam Böceği Genel Özellikleri

Amerikan Hamam Böceği 3,5 – 4,5 cm uzunluğunda ve açık kızıl kahve den koyuya değişen renklerde bulunur. Vücutları sürekli ısı kaybeder, yani ektotermik canlılardır. Sıcak ve nemli yerleri severler. 15 °C altındaki sıcaklıklarda genellikle üreme ve yaşamsal faaliyetleri durur. Dişiler bir defa çiftleşip ömürleri boyunca üretken olurlar. Karanlıkta faaliyet gösterirler. Üreme güçleri oldukça yüksektir. Bulabildikleri her şeyi yerler. Yiyecek ve su olmadan 2 hafta yaşarlar. Sadece su ile bir ay yaşayabilirler. Dişiler erkeklerden daha uzun süre yaşar. Guruplar halinde yaşamayı severler. Genellikle yaşamlarının %75 ini yuvalarında geçirirler. Yuvalarını su, gıda ve ısı kaynaklarının yakınlarına yaparlar.

Amerikan Hamam Böceği Ne Yer?

Bu haşere türü genellikle sıcak ve nemli yerleri sever. Bu zararlı türü oldukça geniş bir gıda yelpazesinde beslenebilir. Yemeyeceği organik gıda maddeleri neredeyse yok denecek kadar azdır.  Özellikle kâğıt ürünleri ve oluklu mukavva ürünler beslenme çeşitliliği içerisinde yer almaktadır. Vücutlarında selülozun sindirilmesine yardımcı olan bir bakteri ile simbiyotik ilişkiye sahiptir. Çürümekte olan gıdaları özellikle tercih etmektedirler. Hem hayvansal hem de bitkisel gıdalar ile beslenirler.

Amerikan Hamam Böceği Biyolojisi

Dişi böcek, kendine has bir koku (feremon) salgılayarak erkeği çiftleşmeye davet eder. Eşleşen dişi 10-12 gün sonra yumurtlamaya başlar. Yumurta paketinde 14-16 yumurta bulunur. Yumurta paketi asitlere, bazlara ve diğer kimyasallara karşı son derece dayanıklıdır. Yumurta kapsülü dişi tarafından yaklaşık 30 gün taşınır. Yumurtaların açılmasına yaklaşık bir gün kala yumurta paketi korumalı bir bölgeye bırakılır. Yumurta kapsülünden ortalama 6-14 adet nimf çıkar. Normal koşullarda nimf’lerin ergin hale gelmesi 1,5 yıl sürmektedir. Bu süre içerisinde nimf’ler yaklaşık 10-12 gömlek değiştirirler. Ergin hale gelen zararlılar, yaklaşık bir yıl ömre sahiptirler.

Amerikan Hamam Böceği Zararları

Amerikan Hamam Böceği insanlar ile yaşamaya adapte olmuş zararlı türlerinden biridir. Yuvalarını genellikle sıcak ve nemli yerlere yaparlar. Rahatsız edilmedikleri sürece kendilerini göstermezler.

Bu zararlı türü genellikle binalara kanalizasyon sistemi vb. açıklıklardan girmektedir. Bu zararlı türü, insanlara bulaşıcı hastalık bulaştırması nedeni ile aslında kentsel haşere mücadele sorunlarının en başında bulunmaktadır. Sebep oldukları korku ve tiksinme duyguları, insanlar üzerinde ruhsal bozukluklar yaratmalarına da neden olmaktadır. Özellikle yaşlı, çocukların bünyeleri bağışıklık sistemleri daha güçsüz olduğu için alerjik reaksiyonlara daha açıktır. Zararlı aktivitesi bulunan ev ve iş yerlerinde astımlı kişilerin %50-60’ı bu zararlıların dışkı ve kalıntılarından etkilenerek hastalıklarının tetiklendiği düşünülmektedir.

Amerikan Hamam Böceği Zararları

Amerikan Hamam Böceği Mücadelesi

Amerikan Hamam Böceği, insanların yaşamakta olduğu bölgelerde bulunan tüm kirli alanlarda dolaştığı için birçok zararlı mikroorganizmayı bünyesinde taşır. Bu zararlı türü ile savaşımda mücadeleye başlamakta genellikle geç kalınmaktadır. Zamanlarının çoğunu yuvalarında gizlenerek geçirdikleri için insanlar ile karşılaşmaları genellikle sayılarının kontrol edilebilecek seviyenin oldukça üzerine çıktığında yaşanmaktadır. Erken teşhisin oldukça önemli olduğu bu zararlı türü ile mücadelede, profesyonel Entofarma servis uzmanlarının bilgi ve tecrübesi zaman kaybınızı önleyecektir.

Amerikan Hamam Böceği İle Kültürel Mücadele

Zararlı aktivitesine yönelik yapılacak kültürel mücadele çalışmalarında, haşerelerin yuvalanacağı alanların ortadan kaldırılması en önemli konudur. Zararlının yuvalandığı veya geçiş yaptığı bölgeler tespit edilmeli ve gerekli yalıtım çalışmaları vakit kaybetmeden yapılmalıdır. Özellikle binaların zemin ve giriş katlarında yuvalandıkları alanlar tespit edilmeli, yarık ve çatlaklar pürüzsüz hale getirilmelidir. Çürümüş ve bozulmakta olan organik atıklar bina ve çevresinden derhal uzaklaştırılmalıdır.

Amerikan Hamam Böceği Tuzakları

Bu zararlı türü genellikle sıcak ve nemli alanları tercih eden bir zararlı türü olduğu için tuzak kullanımında çeşitli sıkıntılar yaşanmaktadır. Gerekli inceleme ve gözlem neticesinde şayet yuva tespit edilebiliyorsa, uygun alanlarda ve yuva çevrelerinde feromonlu tuzaklar kullanılabilir.

Amerikan Hamam Böceği Yapışkan Tuzakları

Amerikan Hamam Böceği aktivitesi tespit edilen alanlarda feromonlu yapışkan tuzaklar kullanılabilir. Feromonlu yapışkan tuzaklar yuva ve çevrelerine yerleştirildiğinde etkin sonuç verecektir. Feromonlu tuzaklar, Hamam Böceklerini cezbeden çeşitli kokuları taklit etmekte ve böceği tuzağa çekmektedir. Tuzaklar böceği tuzağa çeken koku tableti ve tuzağa gelen böceğin yapıştığı yapışkan plaka olmak üzere iki bölümden oluşur. Bir diğer tuzak türü de çekici kokunun, yapışkan plaka üzerine emdirilmiş olduğu tuzak türleridir.

Amerikan Hamam Böceği İle Biyolojik Mücadele

Bu zararlı türünün, en etkin doğal düşmanlarıdan biri kemirgenlerdir. İki zararlı türü de yaşam alanlarında istenmeyen zararlı türlerinden olduğu için durum biraz karmaşık bir hal almaktadır. Yine de özellikle kimyasal mücadele uygulamalarında sadece hamam böceklerine yönelik geliştirilmiş spesifik böcek ilaçları tercih edilmelidir. Hamam böceklerinin doğal düşmanları arasında, kertenkeleler, kurbağalar, serçe vb. küçük kuşla, bulunmaktadır. Uygulanacak diğer mücadele yöntemlerinin, bu canlılara zarar vermemesine özen gösterilmelidir. Mücadeleye başlamadan önce, bu konuda Entofarma uzmanlarına başvurun ve bilgi alınız.

Amerikan Hamam Böceği ilaçlama

Amerikan Hamam Böceği ilaçlama çalışmaları uygulamanın başarısını etkileyebilecek oldukça riskli durumlar içerir. Birçok ilaçlama şirketi, genellikle bu durumla başa çıkamamaktadır. Mücadeleye başlamadan önce mutlaka Entofarma’dan bilgi alınız. Hatalı ilaçlama çalışmaları genellikle başarısızlıkla sonuçlanır ve eskisinden daha fazla sayıda haşere sorununuz olmasına neden olur. Amerikan Hamam Böceği ilaçlama çalışmaları, yıl boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

Amerikan Hamam Böceği ilacı Çeşitleri

Amerikan Hamam Böceği özellikle nemli ve sıcak alanlarda yaşamsal faaliyetlerini sürdürdüğünden yapılacak ilaçlama çalışmalarında hedef bu alanlar olmalıdır. Sıcaklık ve nem direnci yüksek insektisit ler tercih edilmelidir.

Amerikan Hamam Böceği Jeli Kullanımı

Jel yem uygulamaları içeriklerindeki cezbedici kokular sayesinde zararlıları doğrudan kendisine çekmektedir. Zararlı aktivitesi tespit edilen bölgelerde uygun aralıklar ile uygulanabilir. Kalıcılığının uzun süre olması, uzun vadeli bir zararlı kontrolü sağlanmasına yardımcı olacaktır. Jel yem kullanımının başarısındaki en önemli etken, doğru jel yemin tercih edilmesi olacaktır.

Amerikan Hamam Böceği Granül Böcek ilacı Kullanımı

Granül insektisit ler, bu zararlı türü ile mücadelede etkin bir şekilde kullanılabilir. Özellikle nemli ve sıcak alanlarda kalıcılık ve dayanıklılıkları açısından oldukça başarılı sonuçlar alınabilir.

Amerikan Hamam Böceği Toz ilaç Kullanımı

Amerikan Hamam Böceği kontrolü öncesinde yapılacak iyi bir inceleme ve gözlem bize toz insektisit leri uygulayabileceğimiz alanların haritasını verecektir. Özellikle yuvalanma alanlarında tercih edildiğinde etkili sonuçlar verecektir. Toz insektisit tercihinde en önemli kriter etken madde seçimidir. Toz insektisit uygulamalarında, hedef dışı canlılar ve insanlara zarar verme riski olacağından bireysel mücadelede kesinlikle önermemekteyiz.

Amerikan Hamam Böceği Kalıcı ilaç Kullanımı

Amerikan Hamam Böceği aktivitesine yönelik ilaçlama çalışmalarında kalıcı haşere ilaçlarının tercih edilmesi gerekmektedir. Yapılacak ilaçlama uygulamalarında hedef dışı canlılara zarar verilmemesine özellikle dikkat edilmelidir. Şayet İlaçlama doğru yöntem ile yapılırsa, başarılı sonuçlar alınır. Ancak yanlış uygulamalar, istilasının daha da çoğalmasına neden olur.